FX22-60P-0.5SH
Part NumberFX22-60P-0.5SH
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Plug 60Pos R/A Smd
In-stock1018
request a quote
FX22-60P-0.5SH Description
TypeDescription
SeriesFunctionMax FX22
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Connector TypePlug, Non-Gendered
Number of Positions60
Pitch0.020″ (0.50mm)
Number of Rows1
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Contact Finish
Contact Finish Thickness
Mated Stacking Heights
Height Above Board0.165″ (4.20mm)