Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
FX4C-68S-1.27DSAL(71)
| Part Number | FX4C-68S-1.27DSAL(71) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle 68Pos Vert Gold |
| In-stock | 70 |
request a quote
FX4C-68S-1.27DSAL(71) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FX4 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 68 |
| Pitch | 0.050″ (1.27mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Features | Board Lock |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 6mm, 8mm |
| Height Above Board | 0.197″ (5.00mm) |




