FX6-100P-0.8SV2(71)
| Part Number | FX6-100P-0.8SV2(71) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Hdr 100Pos Smd Gold |
| In-stock | 2179 |
request a quote
FX6-100P-0.8SV2(71) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FX6 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tube |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 100 |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 9mm |
| Height Above Board | 0.275″ (6.99mm) |