FX6-100P-0.8SV(71)
Part NumberFX6-100P-0.8SV(71)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Hdr 100Pos Smd Gold
In-stock2265
request a quote
FX6-100P-0.8SV(71) Description
TypeDescription
SeriesFX6
Equivalent QualityHirose
PackagingTube
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031″ (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness
Mated Stacking Heights5mm, 7mm
Height Above Board0.197″ (5.00mm)