FX6-50S-0.8SV(71)
Part NumberFX6-50S-0.8SV(71)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Receptacle 50Pos Smd Gold
In-stock265
request a quote
FX6-50S-0.8SV(71) Description
TypeDescription
SeriesFX6
Equivalent QualityHirose
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.031″ (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm
Height Above Board0.157″ (4.00mm)