FX8-60S-SV(21)
Part NumberFX8-60S-SV(21)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Receptacle 60Pos Smd Gold
In-stock414
request a quote
FX8-60S-SV(21) Description
TypeDescription
SeriesFunctionMax FX8
Equivalent QualityHirose
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.024″ (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness
Mated Stacking Heights3mm, 4mm
Height Above Board0.089″ (2.26mm)