FX8C-100S-SV5(91)
Part NumberFX8C-100S-SV5(91)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Receptacle 100Pos Smd Gold
In-stock1287
request a quote
FX8C-100S-SV5(91) Description
TypeDescription
SeriesFunctionMax FX8C
Equivalent QualityHirose
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.024″ (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness
Mated Stacking Heights10mm, 11mm, 12mm, 14mm, 16mm
Height Above Board0.352″ (8.95mm)