FX8C-60S-SV(92)
Part NumberFX8C-60S-SV(92)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Receptacle 60Pos Smd Gold
In-stock1623
request a quote
FX8C-60S-SV(92) Description
TypeDescription
SeriesFunctionMax FX8C
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions60
Pitch0.024″ (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.156″ (3.96mm)