Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
GGZC201-3002B001C1SH
| Part Number | GGZC201-3002B001C1SH |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.635Mm Pitch Board To Board Flo |
| In-stock | 386 |
request a quote
GGZC201-3002B001C1SH Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | GGZC201 |
| Equivalent Quality | GreenCONNECTOR |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Floating |
| Number of Positions | 60 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 6mm |
| Height Above Board | 0.207″ (5.25mm) |




