Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
H2.4-LR-SR2(12)
| Part Number | H2.4-LR-SR2(12) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| DESCRIPTION | RF CONNECTOR 2.4MM RECEPTACLE STR 50OHM EDGEMT |
| In-stock | 238 |
request a quote
H2.4-LR-SR2(12) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2.4mm |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Bag |
| Connector Type | Receptacle, Female Socket |
| Connector Style | 2.4mm (APC-2.4, OS-50) |
| Contact Termination | Compression |
| Shield Termination | Screw |
| Impedance | 50 Ohms |
| Mounting Type | Board Edge, End Launch |
| Mounting Feature | – |
| Cable Group | – |
| Fastening Type | Threaded |
| Frequency – Max | 50 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Features | Mounting Hardware |
| Housing Color | Silver |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |




