Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
HDM12RF08ASTMC
| Part Number | HDM12RF08ASTMC |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Maxm12, Female Panel Jam Nut, 8 |
| In-stock | 11 |
request a quote
HDM12RF08ASTMC Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Max M12 |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Bag |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 8 |
| Shell Size – Insert | M12-8 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line); Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | A |
| Primary Material | – |
| Shell Material | – |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP67/IP68 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Voltage Rating | 30V |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |




