Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
HFW24S-2STE1HLF
| Part Number | HFW24S-2STE1HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Vert 24Pos 1Mm Smd |
| In-stock | 42 |
request a quote
HFW24S-2STE1HLF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | HFW-S |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 24 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm, 0.33mm |
| Height Above Board | 0.209″ (5.30mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight, Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free |
| Actuator Material | – |
| Features | – |
| Voltage Rating | 100V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




