Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
HK-A-PP
| Part Number | HK-A-PP |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | COAX ADAPTER 2.92MM TO 2.92MM |
| In-stock | 12 |
request a quote
HK-A-PP Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2.92mm |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Bag |
| Adapter Type | Plug to Plug |
| Conversion Type | Same Series |
| Adapter Series | 2.92mm to 2.92mm |
| Center Gender | Male to Male |
| Convert From (Adapter End) | 2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin |
| Convert To (Adapter End) | 2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin |
| Impedance | 50 Ohms |
| Style | Straight |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Fastening Type | Threaded, Threaded |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Plating | Gold |
| Features | – |
| Frequency – Max | 40 GHz |




