HLW11S-2C7LF
Part NumberHLW11S-2C7LF
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Fpc Vert 11Pos 1Mm Pcb
In-stock1195
request a quote
HLW11S-2C7LF Description
TypeDescription
SeriesHLW-S
Equivalent QualityAmphenol
PackagingTray
Number of Positions11
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeThrough Hole
Connector/Contact TypeContacts, Vertical – 1 Sided
Pitch0.039″ (1.00mm)
TerminationKinked Pin
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.232″ (5.90mm)
Locking Feature
Cable End Type
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actuator Material
Features
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C