Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
JBXEZ0J04MPSDSR
| Part Number | JBXEZ0J04MPSDSR |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Receptacle Male 4Pos Gold Solder |
| In-stock | 34 |
request a quote
JBXEZ0J04MPSDSR Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | JBX |
| Equivalent Quality | Souriau-Sunbank |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 4 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | 0 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Orientation | J |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Brass |
| Shell Finish | Chrome over Nickel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP40 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Board Guide |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 7A |
| Voltage Rating | 660V |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




