Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
JL04V-2E24-10PE(G)-B-R
| Part Number | JL04V-2E24-10PE(G)-B-R |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Receptacle Male 7P Solder Cup |
| In-stock | 19 |
request a quote
JL04V-2E24-10PE(G)-B-R Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | JL04V |
| Equivalent Quality | JAE |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 7 (6 + PE) |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | 24-10 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Flange |
| Termination | Solder Cup |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | N (Normal) |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Zinc |
| Contact Finish – Mating | Silver |
| Color | Black |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Ground |
| Shielding | – |
| Current Rating (Amps) | 46A |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Cable Opening | 1.417″ (36.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |




