KF22X-B25S-N
| Part Number | KF22X-B25S-N |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector D-Sub Receptacle 25Pos R/A Solder |
| In-stock | 459 |
request a quote
KF22X-B25S-N Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | KF22X |
| Equivalent Quality | Kycon |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 25 |
| Connector Style | D-Sub |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Shell Size, Connector Layout | 3 (DB, B) |
| Contact Type | Signal |
| Flange Feature | Housing/Shell (4-40) |
| Termination | Solder |
| Shell Material, Finish | Steel, Nickel Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Ingress Protection | – |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 2A |
| Backset Spacing | 0.318″ (8.08mm) |