KF66X-E15P-N
Part NumberKF66X-E15P-N
ManufacturerYolong
DescriptionConnector D-Sub Hd Plg 15Pos R/A Sldr
In-stock795
request a quote
KF66X-E15P-N Description
TypeDescription
SeriesKF66X
Equivalent QualityKycon
PackagingTray
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Connector StyleD-Sub, High Density
Number of Rows3
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating (Amps)1.5A
Backset Spacing0.350″ (8.89mm)