Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
KN13C0.7-30DP-0.4V(800)
| Part Number | KN13C0.7-30DP-0.4V(800) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector 0.4Mm Smd Hdr 30Pos |
| In-stock | 5760 |
request a quote
KN13C0.7-30DP-0.4V(800) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | KN13C |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 30 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 1.97µin (0.050µm) |
| Mated Stacking Heights | 0.7mm |
| Height Above Board | 0.022″ (0.57mm) |




