KPSE01A20-16P
Part NumberKPSE01A20-16P
ManufacturerYolong
DescriptionKpse 16C 16#16 Pin Receptacle
In-stock54
request a quote
KPSE01A20-16P Description
TypeDescription
SeriesKPSE
Equivalent QualityITT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Grade
Qualification
Shell Size – Insert20-16
Shell Size, MIL
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Mounting Feature
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Primary MaterialMetal
Shell MaterialAluminum Alloy
Shell FinishOlive Drab Chromate over Cadmium
Contact Finish – MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionIP67 – Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
FeaturesBackshell
ShieldingUnshielded
Current Rating (Amps)13A
Voltage Rating1000VAC, 1400VDC
Cable Opening
Operating Temperature-55°C ~ 125°C