Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
KPTC6F12-10SRMB
| Part Number | KPTC6F12-10SRMB |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Kptc 10C 10#20 Skt Plug |
| In-stock | 355 |
request a quote
KPTC6F12-10SRMB Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | KPTC |
| Equivalent Quality | ITT |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Plug, Female Sockets |
| Number of Positions | 10 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | 12-10 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Orientation | N (Normal) |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Black Zinc Cobalt |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Black |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut, Strain Relief |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Voltage Rating | 600VAC, 850VDC |
| Cable Opening | 0.303″ (7.70mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |




