Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
KX15-70K4DE
| Part Number | KX15-70K4DE |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Plug 70Pos Smd Gold |
| In-stock | 69 |
request a quote
KX15-70K4DE Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | KX15 |
| Equivalent Quality | JAE |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Plug, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 70 |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 6mm, 9mm, 12mm, 15mm, 18mm |
| Height Above Board | 0.226″ (5.74mm) |




