Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
LJ23-06PMMC-SF7001
| Part Number | LJ23-06PMMC-SF7001 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | M Series, M23, 28A, 06 Pins, Rec |
| In-stock | 19 |
request a quote
LJ23-06PMMC-SF7001 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | M |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 6 |
| Shell Size – Insert | M23-6 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | Keyed |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Copper Alloy |
| Shell Finish | Nickel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | – |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 28A |
| Voltage Rating | 600V |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |




