Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
LTH-040-01-G-D-A-K
| Part Number | LTH-040-01-G-D-A-K |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.50 Mm Low Profile Blade & Beam |
| In-stock | 29 |
request a quote
LTH-040-01-G-D-A-K Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | LTH |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tube |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 80 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Pick and Place |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 2.31mm |
| Height Above Board | 0.066″ (1.68mm) |




