Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
M8S-04PMMP-SF8001
| Part Number | M8S-04PMMP-SF8001 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | M Series, M8, 3A, 04 Pins, Recep |
| In-stock | 8 |
request a quote
M8S-04PMMP-SF8001 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | M |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 4 |
| Shell Size – Insert | M8-4 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Screw |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | A |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | – |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | – |
| Color | – |
| Ingress Protection | IP68 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | – |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Voltage Rating | 50VAC, 60VDC |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |




