Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
MA49-19S-2.54DSA
| Part Number | MA49-19S-2.54DSA |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Socket 2.54Mm Gold |
| In-stock | 30 |
request a quote
MA49-19S-2.54DSA Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MA49 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tray |
| Number of Positions | 19 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Receptacle |
| Pitch | 0.100″ (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | – |
| Height Above Board | – |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | – |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Actuator Material | – |
| Features | – |
| Voltage Rating | 250V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




