Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
MCR-B-MPLUG-CS8
| Part Number | MCR-B-MPLUG-CS8 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Micro Usb Type B Plug |
| In-stock | 138 |
request a quote
MCR-B-MPLUG-CS8 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MCR |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB – micro B |
| Number of Contacts | 5 |
| Gender | Plug |
| Specifications | – |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | Board Guide |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Voltage – Rated | 150V |
| Mating Cycles | – |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Adam |




