Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
MIS-019-01-F-D-K
| Part Number | MIS-019-01-F-D-K |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Socket 38Pos Smd Gold |
| In-stock | 53 |
request a quote
MIS-019-01-F-D-K Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Q Strip MIS |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Socket, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 38 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 11mm, 16mm, 18.75mm, 22mm |
| Height Above Board | 0.143″ (3.63mm) |




