MS3450W22-13P
Part NumberMS3450W22-13P
ManufacturerYolong
DescriptionAE5 5C 1#16, 4#12 Pin Receptacle
In-stock50
request a quote
MS3450W22-13P Description
TypeDescription
SeriesMilitary, MIL-DTL-5015 Series III
Equivalent QualityConesys
PackagingBox
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size – Insert22-13
Shell Size, MIL
Mounting TypePanel Mount
Mounting FeatureFlange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Primary MaterialMetal
Shell MaterialAluminum
Shell FinishOlive Drab Cadmium
Contact Finish – MatingGold
ColorOlive Drab
Ingress ProtectionIP67 – Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating
Features
ShieldingShielded
Current Rating (Amps)13A, 23A
Voltage Rating
Operating Temperature-55°C ~ 175°C