Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
PCB-B-08-SA-25
| Part Number | PCB-B-08-SA-25 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc Fpc Top 8Pos 1.25Mm R/A |
| In-stock | 831 |
request a quote
PCB-B-08-SA-25 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | PCB |
| Equivalent Quality | Adam Tech |
| Packaging | Tube |
| Number of Positions | 8 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.049″ (1.25mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.197″ (5.00mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled |
| Actuator Material | – |
| Features | Low Insertion Force (LIF) |
| Voltage Rating | 250V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




