PCB-C-26-T-SMT
Part NumberPCB-C-26-T-SMT
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Fpc Vert 26Pos 1Mm Smd
In-stock965
request a quote
PCB-C-26-T-SMT Description
TypeDescription
SeriesPCB
Equivalent QualityAdam Tech
PackagingTube
Number of Positions26
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical – 2 Sided
Pitch0.039″ (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.220″ (5.59mm)
Locking Feature
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialThermoplastic
Actuator Material
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating
Operating Temperature-55°C ~ 85°C