Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
PE91686
| Part Number | PE91686 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | COAX ADAPTER 3.5MM TO 3.5MM |
| In-stock | 8 |
request a quote
PE91686 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Equivalent Quality | Pasternack |
| Packaging | Retail Package |
| Adapter Type | Jack to Jack |
| Conversion Type | Same Series |
| Adapter Series | 3.5mm to 3.5mm |
| Center Gender | Female to Female |
| Convert From (Adapter End) | 3.5mm Jack, Female Socket |
| Convert To (Adapter End) | 3.5mm Jack, Female Socket |
| Impedance | 50 Ohms |
| Style | Straight |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead |
| Fastening Type | Threaded, Threaded |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Center Contact Plating | Gold |
| Features | – |
| Frequency – Max | 34.5 GHz |




