Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
PKG.5K.310.CLLC18H
| Part Number | PKG.5K.310.CLLC18H |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Plastic Push-Pull |
| In-stock | 4 |
request a quote
PKG.5K.310.CLLC18H Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 5K |
| Equivalent Quality | LEMO |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 10 |
| Shell Size – Insert | 310 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead – Rear Side Nut |
| Termination | Solder Cup |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Orientation | G |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Brass |
| Shell Finish | Chrome |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP68 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Backshell |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Voltage Rating | – |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -20°C ~ 200°C |




