Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
PMU.1M.308.XLM
| Part Number | PMU.1M.308.XLM |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Plastic Push-Pull |
| In-stock | 2 |
request a quote
PMU.1M.308.XLM Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 1M |
| Equivalent Quality | LEMO |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 8 |
| Shell Size – Insert | 308 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Orientation | U |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Aluminum Alloy |
| Shell Finish | Nickel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Gray |
| Ingress Protection | IP68 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | – |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Voltage Rating | – |
| Cable Opening | 0.191″ ~ 0.382″ (4.85mm ~ 9.70mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 200°C |




