Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
PQ50W-50-PCA
| Part Number | PQ50W-50-PCA |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Signal Heavy Duty Connector Male 50Pos |
| In-stock | 20 |
request a quote
PQ50W-50-PCA Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | PQ50W |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Hood |
| Style | Top Entry |
| Size | – |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Thread Size | – |
| Size / Dimension | 2.185″ L x 1.220″ W x 3.169″ H (55.50mm x 31.00mm x 80.50mm) |
| Housing Color | Black |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Housing Finish | Nickel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |




