Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
PX0845/A3
| Part Number | PX0845/A3 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Usb3.0 A Pnl Mnt |
| In-stock | 82 |
request a quote
PX0845/A3 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Buccaneer® |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | USB-A (USB TYPE-A) |
| Number of Contacts | 9 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 3.0 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Voltage – Rated | 5V |
| Mating Cycles | 1000 |
| Shielding | Unshielded |
| Equivalent Quality | Bulgin |




