Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
QFS-016-04.25-L-D-DP-A
| Part Number | QFS-016-04.25-L-D-DP-A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Diff Array Rcp 32P Smd Gold |
| In-stock | 18 |
request a quote
QFS-016-04.25-L-D-DP-A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Power Q2 QFS |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray,Tray |
| Connector Type | Differential Pair Array, Female |
| Number of Positions | 32 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 10mm, 11mm, 14mm |
| Height Above Board | 0.278″ (7.06mm) |




