Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
QFS-026-04.25-L-D-RF1
| Part Number | QFS-026-04.25-L-D-RF1 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle 52Pos Smd Gold |
| In-stock | 100 |
request a quote
QFS-026-04.25-L-D-RF1 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | RF Q2 QFS |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 54 (52 + 2 RF Jacks) |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane), RF Jacks (2) |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 10mm, 11mm, 14mm |
| Height Above Board | 0.293″ (7.45mm) |




