Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
QMS-026-06.75-H-D-PC4
| Part Number | QMS-026-06.75-H-D-PC4 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Hdr 52Pos Smd Gold |
| In-stock | 85 |
request a quote
QMS-026-06.75-H-D-PC4 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Power Q2 QMS |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 52 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount, Through Hole |
| Features | Board Guide, Ground Bus (Plane), Power Pins (8) |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Mated Stacking Heights | 11mm, 13mm |
| Height Above Board | 0.265″ (6.73mm) |




