Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
QSH-020-01-F-D-DP
| Part Number | QSH-020-01-F-D-DP |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Diff Array Rcp 40P Smd Gold |
| In-stock | 193 |
request a quote
QSH-020-01-F-D-DP Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Q Strip QSH |
| Equivalent Quality | Samtec |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Differential Pair Array, Female |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Ground Bus (Plane) |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.00µin (0.076µm) |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 8mm, 11mm, 14mm, 16mm, 19mm, 25mm |
| Height Above Board | 0.128″ (3.25mm) |




