Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
SF1116-6070
| Part Number | SF1116-6070 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | COAX ADAPTER SMPM TO 2.4MM |
| In-stock | 16 |
request a quote
SF1116-6070 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2.4mm |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tray |
| Adapter Type | Jack to Jack |
| Conversion Type | Between Series |
| Adapter Series | SMPM to 2.4mm |
| Center Gender | Female to Female |
| Convert From (Adapter End) | 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket |
| Convert To (Adapter End) | SMPM Jack, Female Socket |
| Impedance | 50 Ohms |
| Style | Straight |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Fastening Type | Snap-On, Threaded |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Plating | Gold |
| Features | – |
| Frequency – Max | 50 GHz |




