SFW10R-6STE1LF
Part NumberSFW10R-6STE1LF
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Cic Top 10Pos 1Mm R/A
In-stock2762
request a quote
SFW10R-6STE1LF Description
TypeDescription
SeriesSFW-R
Equivalent QualityAmphenol
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions10
Flat Flex TypeCIC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Pitch0.039″ (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.106″ (2.70mm)
Locking Feature
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C