Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
SMPMJ-HVJ
| Part Number | SMPMJ-HVJ |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | COAX ADAPTER 1.85MM TO SMPM |
| In-stock | 13 |
request a quote
SMPMJ-HVJ Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SMPM |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Bag |
| Adapter Type | Jack to Jack |
| Conversion Type | Between Series |
| Adapter Series | 1.85mm to SMPM |
| Center Gender | Female to Female |
| Convert From (Adapter End) | 1.85mm Jack, Female Socket |
| Convert To (Adapter End) | SMPM Jack, Female Socket |
| Impedance | 50 Ohms |
| Style | Straight |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Fastening Type | Snap-On, Threaded |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Plating | Gold |
| Features | – |
| Frequency – Max | 65 GHz |




