Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
SPM-05-S-B-VT2-PF
| Part Number | SPM-05-S-B-VT2-PF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Spm Sealed Port Mini Usb |
| In-stock | 138 |
request a quote
SPM-05-S-B-VT2-PF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SPM |
| Packaging | Tube |
| Connector Type | USB – mini B |
| Number of Contacts | 5 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | – |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Termination | Solder |
| Features | Circular Threaded Coupling |
| Ingress Protection | IP68 – Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1.9A per Contact |
| Voltage – Rated | 190V |
| Mating Cycles | 1000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Samtec |




