Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
SS-52200-002
| Part Number | SS-52200-002 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Usb 2.0 Sealjack Rt M3 |
| In-stock | 553 |
request a quote
SS-52200-002 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SealJack™ |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB-A (USB TYPE-A) |
| Number of Contacts | 4 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 2.0 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole |
| Mounting Feature | Flange, Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | Board Guide |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1.5A |
| Voltage – Rated | 30V |
| Mating Cycles | 750 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Stewart |




