Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
SS-52400-005
| Part Number | SS-52400-005 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Usb 4.0 Type C Hrz |
| In-stock | 527 |
request a quote
SS-52400-005 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 4.0 |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | Board Guide |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 7A |
| Voltage – Rated | 20V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Stewart |




