Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
SS-53000-003
| Part Number | SS-53000-003 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle Hdmi 1.4 Vert Flange |
| In-stock | 1518 |
request a quote
SS-53000-003 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | HDMI |
| Number of Contacts | 19 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | HDMI 1.4 |
| Mounting Type | Surface Mount, Through Hole |
| Mounting Feature | Flange, Vertical |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Voltage – Rated | 40V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Stewart |




