SS5-20-3.50-L-D-K-TR
Part NumberSS5-20-3.50-L-D-K-TR
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Socket 40Pos Smd Gold
In-stock922
request a quote
SS5-20-3.50-L-D-K-TR Description
TypeDescription
SeriesRazor Beam SS5
Equivalent QualitySamtec
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel
Connector TypeSocket, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020″ (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesPick and Place
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
Mated Stacking Heights4.5mm, 5.5mm, 6mm
Height Above Board0.132″ (3.35mm)