Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
TB4-10P-1F(800)
| Part Number | TB4-10P-1F(800) |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Plug, 10 Pos., 1.0Mm Pitch, 1.0A |
| In-stock | 72 |
request a quote
TB4-10P-1F(800) Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | TB4 |
| Equivalent Quality | Hirose |
| Packaging | Bag |
| Number of Positions | 10 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Plug |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.171″ (4.35mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Tabbed, Tapered |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Actuator Material | – |
| Features | – |
| Voltage Rating | 100V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




