TF13BSA-18S-0.4SH(800)
Part NumberTF13BSA-18S-0.4SH(800)
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Fpc Bottom 18Pos 0.4Mm R/A
In-stock703
request a quote
TF13BSA-18S-0.4SH(800) Description
TypeDescription
SeriesTF13BSA
Equivalent QualityHirose
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions18
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Pitch0.016″ (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.035″ (0.88mm)
Locking FeatureFlip Lock, Backlock
Cable End TypeNotched
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C